Wyniki Portfela Tradera

Dzięki poszerzeniu Zespołu Independent Trader od 30 sierpnia 2019 zaczęliśmy prowadzić dużo bardziej szczegółowe statystyki. Od tamtego momentu do 15 lutego 2021 roku portfel Tradera zyskał 85,3% w ujęciu dolarowym. Dla porównania S&P500 zyskał 32%.  

Dodamy również, że w ujęciu złotówkowym (czyli po uwzględnieniu zmiany kursu USDPLN) portfel Tradera przyniósł zysk 78,5%. Jak poradził sobie w tym czasie WIG, czyli główny indeks polskiej giełdy? Zyskał zaledwie 5,5%.  

Takie porównania pokazują jakie wyniki osiągnął portfel Tradera, a jakie wyniki można byłoby osiągnąć po prostu inwestując w akcje. Istnieje jednak jeszcze jedna bardzo ważna różnica o której należy wspomnieć. Portfel Tradera zakłada szeroką dywersyfikację. Składa się z: metali szlachetnych, akcji, REIT-ów, surowców, obligacji, gotówki i kryptowalut. To aż 7 klas aktywów z których część jest ze sobą odwrotnie skorelowana np. kiedy akcje i REIT-y zaczynają mocno spadać, to rośnie wartość obligacji i gotówki. W efekcie portfel przechodzi mniejsza wahania i nie wpływa tak mocno na emocje inwestującego. Z kolei w przypadku inwestycji wyłącznie w akcje musimy liczyć się z dużo większymi spadkami. Najlepiej udowodnił to okres globalnego lockdownu (luty-marzec 2020 roku). W tamtym czasie maksymalny spadek indeksu S&P 500 wyniósł 33,8%, Z kolei maksymalne obsunięcie indeksu WIG wyniosło aż 40,40%. Jak poradził sobie Portfel Tradera? Możemy do tego podejść dwojako.

Gdybyśmy inwestowali w złoto i srebro poprzez kontrakty terminowe to spadek wyniósłby 23,98%. Prawda jest jednak taka, że jesteśmy zwolennikami trzymania metali w postaci fizycznej. Na czym polega różnica? Podczas największej paniki ceny kontraktów terminowych mocno spadły. Srebro oficjalnie kosztowało 65 złotych za uncję, ale kiedy ktoś chciał faktycznie kupić monetę jednouncjową to musiał zapłacić za nią ok. 100 złotych. Doszło do kompletnego rozjazdu cen. Jeśli więc wzięlibyśmy nieco bardziej realne ceny srebra (45% powyżej ceny papierowej) oraz złota (25% powyżej ceny papierowej) to okaże się, że największy spadek wartości Portfela Tradera wyniósł 20,32%.  

Zmienność portfela jest niemal tak ważna jak jego zyskowność. S&P500 spadło aż 33,8%. Polski WIG ponad 40%. Oznacza to, że gdyby ktokolwiek zainwestował w polskie akcje w lutym 2020 roku kwotę 100 tys. złotych, to w ciągu kilku tygodni wartość jego portfela stopniałaby do poziomu niecałych 59,6 tys. złotych. Takie sytuacje są w stanie błyskawicznie zniszczyć psychikę. Sytuacja z lutego/marca 2020 roku perfekcyjnie pokazała jak ważna jest dywersyfikacja. Czy nie lepiej zatem złożyć portfel z kilku klas aktywów i ograniczyć jego zmienność? Decyzję pozostawiamy Wam.

 

Kopiowanie Ruchów Tradera 2020/2021

Trwająca edycja Kopiowania Ruchów Tradera rozpoczęła się webinarem inauguracyjnym 24 czerwca 2020 roku. Wprowadzone zostały wówczas dwa bardzo istotne udogodnienia. Otóż poza portfelem standardowym Trader21 zaczął prowadzić także portfel defensywny. Wszystko z myślą o osobach, które chcą uniknąć dużych wahań i preferują wyłącznie stabilne aktywa. 

Druga zmiana to cotygodniowa aktualizacja portfela. Za pomocą specjalnych oznaczeń (kolor zielony, żółty, czerwony) Trader21 informuje subskrybentów co zrobiłby, gdyby dziś budował portfel od zera. 

Kolor zielony oznacza, że kupiłby dane aktywo za całość przeznaczonego kapitału.

Kolor żółty oznacza, że kupiłby dane aktywo za część przeznaczonego kapitału.

Kolor czerwony oznacza, że nie kupowałby danego aktywa.  

Oczywiście ta funkcja została wprowadzona z myślą o wszystkich osobach, które dopiero budują portfel. 

Od rozpoczęcia edycji 2020/2021 minęło blisko 8 miesięcy, więc postanowiliśmy sprawdzić wyniki portfeli Tradera na dzień 15 lutego 2021 roku. Okazało się, że we wspomnianym okresie portfel standardowy w ujęciu dolarowym zyskał 81,7%! Dla porównania S&P500 przyniósł zwrot 29%.  

Gdybyśmy zaś sprowadzili wyniki do postaci złotówkowej, to portfel standardowy wypracował zysk 75%. Z kolei indeks WIG urósł o 15,7%. 

Oczywiście tak dobry wynik portfela standardowego w tak krótkim czasie to po części zasługa wzrostów na rynku kryptowalut. Chcemy jednak podkreślić, że udział tej grupy aktywów w portfelu wahał się od kilku do maksymalnie 20 procent. Po każdych znaczących wzrostach pozycja na rynku krypto była redukowana. 

Jak poradził sobie debiutujący portfel defensywny? W ciągu niespełna 8 miesięcy zarobił 13,9%, co w ujęciu złotówkowym daje 7,2%. 

 

Do Kopiowania Ruchów Tradera można dołączyć w każdej chwili wybierając Pakiet Standard lub Pakiet Premium. Każda osoba, która założy konto i opłaci abonament, będzie miała dostęp do Kopiowania Ruchów Tradera przez pełny rok. 

Niezmiennie uważamy, że korzystanie z takiej usługi powinno być poprzedzone solidną edukacją. Ze swojej strony oferujemy dwa rozwiązania. Pierwsze z nich jest dużo tańsze i pozwala zaoszczędzić trochę czasu. Chodzi o książkę Inteligentny Inwestor XXI wieku. Drugie z rozwiązań jest droższe, ale niesie za sobą bardziej obszerną wiedzę. Chodzi o Kurs Inteligentny Inwestor 2021, który zaczyna się pod koniec stycznia 2021 roku. Jeśli ktoś z Was nie jest pewien które rozwiązanie jest lepsze, być może w podjęciu decyzji pomoże nagranie Tradera21 zatytułowane: Kurs lub Książka - co lepsze?

Na koniec jeszcze jedna informacja, która może się okazać przydatna dla części z Was. Każda osoba, która za naszym pośrednictwem założy konto w Exante lub DIF Broker i wpłaci równowartość 11 tys. euro, otrzyma gratis 3 miesięczny dostęp do Kopiowania Ruchów Tradera. Szczegóły oferty znajdują się tutaj