Wyniki Portfela Tradera

Historyczne wyniki Portfela Tradera.

Inauguracja Kopiowania Ruchów Tradera nastąpiła tak naprawdę w kwietniu 2017 roku. Wówczas w trakcie drugiej edycji kursu Inteligentny Inwestor zaprezentowałem swój portfel, a w kolejnych miesiącach zacząłem wysyłać pierwsze maile o moich ruchach na giełdzie.

Z początku notowaliśmy jedynie informacje dotyczące dat oraz cen kupna/sprzedaży poszczególnych aktywów. Na podstawie tych statystyk byłem w stanie określić odsetek transakcji zyskownych i stratnych. Te pierwsze stanowiły do tej pory blisko 80%.

Wraz z rozwojem zespołu Independent Trader, w drugiej połowie 2019 roku zaczęliśmy prowadzić precyzyjne obliczenia dotyczące portfela. Na podstawie tych danych jesteśmy w stanie podać konkretne wyniki i sprawdzić jak wyglądają one na tle wybranych indeksów giełdowych. Poniżej możecie zobaczyć wyniki Portfel Standardowego za okres od początku 2020 roku do 9 marca 2022 roku. Zostały one porównane z S&P 500 oraz WIGiem. Zarówno na tym wykresie, jak i na kolejnych, wyniki są przedstawiane w ujęciu złotówkowym. 

Jak widać, różnica jest znacząca. Portfel Standardowy wypracował łączny zysk rzędu 134%, z kolei S&P 500 w tym czasie urósł o 60%. Wyniku WIGu lepiej nie komentować. 

Warto jednak pamiętać, że sam wynik to nie wszystko. Ważna jest również zmienność jaka nam towarzyszy. Wyjaśnię na przykładzie: załóżmy, że zainwestujemy wszystkie środki w jedną spółkę, która w rok wypracuje 100% zysku. Brzmi to oczywiście świetnie, ale co jeśli w międzyczasie ta spółka zaliczy spadek o 40%? Większość inwestorów nie wytrzyma takiej huśtawki nastrojów i sprzeda akcje, zazwyczaj w najgorszym momencie.

Dążę do tego, że dobre wyniki powinny być osiągane przy możliwie jak najniższej zmienności. We wspomnianym okresie momentem największej paniki był oczywiście luty i marzec 2020 roku. Podczas globalnego lockdownu mój portfel stracił jedynie 17%. Dla porównania, indeks S&P500 spadł o niemal 31%, a polski WIG - o 38%!

Innymi słowy, gdybyście w lutym 2020 roku wpakowali w polskie akcje 100 tyś. złotych, to miesiąc później na Waszym koncie pozostałoby niewiele ponad 60 tys. złotych.

W czerwcu 2020 roku Kopiowanie Ruchów Tradera zostało rozszerzone. Największą zmianą było wprowadzenie opisanego wyżej Portfela Defensywnego. Dokładnie 24 czerwca odbył się webinar organizacyjny na którym odpowiedziałem na wszystkie pytania związane z Kopiowaniem Ruchów Tradera.

Jeśli chodzi o ostatni rok w wykonaniu moich portfeli to był on bardzo udany. Wykres poniżej przedstawia jakie wyniki w 2021 roku osiągnęły: Portfel Standardowy, S&P 500 oraz WIG. Jak widać, udało mi się pobić główne indeksy z giełd w USA i Polsce.

Jak część z Was doskonale wie, mój Portfel Standardowy w 2021 roku zawierał kryptowaluty. Ktoś mógłby zatem pomyśleć, że spory zysk wynika z zainwestowania większości portfela w tą grupę aktywów. W żadnym wypadku! Za każdym razem kiedy krypto zaczynały stanowić niebezpiecznie dużą część portfela, wyprzedawałem je w taki sposób, aby ich udział spadł w okolice 10% lub niżej. Takie podejście bardzo mi się opłaciło. Kiedy wybrane przeze mnie kryptowaluty zaczęły w końcu mocno spadać, nie wpłynęło to znacząco na wynik portfela.

Posłużę się tutaj konkretnym przykładem. W okolicach 11 maja kryptowaluty zaczęły mocno spadać. Ich udział w portfelu był jednak na tyle mały, że pomiędzy 11 maja a 7 czerwca, mój portfel w ujęciu złotówkowym stracił 5,4%. Dodam, że w tym samym czasie przykładowe Ethereum potaniało 34,4%, a w najgorszym momencie spadki sięgały 50%!

Podsumowując, rewelacyjny wynik w ostatnim roku nie był wyłącznie zasługą hossy na rynku kryptowalut. Świetnie spisywały się surowce, akcje w większości przypadków też dały przyzwoite zwroty.

W tym miejscu warto poświęcić kilka słów Portfelowi Defensywnemu, który w 2021 roku wypracował 14,3%. To naprawdę dobry rezultat jak na portfel, który ma po prostu chronić przed inflacją. Ani przez moment nie było w nim kryptowalut, natomiast duży udział stanowiły stabilne, dywidendowe aktywa.

W tym miejscu muszę podkreślić jeszcze jedną kwestię: opisane wyżej wyniki od początku 2020 roku są wyśmienite. Powtórzenie ich w kolejnych latach byłoby niesamowitym wyczynem.

Wspominam o tym, aby nikt nie myślał, że sam zakup Kopiowania Ruchów Tradera pozwoli mu podwoić majątek w ciągu roku. W długim okresie zwrot rzędu kilkunastu procent jest świetnym osiągnięciem. Zdarzają się lata kiedy nie zarabia się nic, jak i takie kiedy można podwoić kapitał w ciągu roku.

Gdyby ktoś zagwarantował mi zysk rzędu 20% w kolejnym roku, od razu skorzystałbym z takiej oferty.

Chcesz uzyskać wgląd do aktualnego Portfela Tradera?