Wyniki Portfela Tradera

Historyczne wyniki Portfela Tradera.

Inauguracja Kopiowania Ruchów Tradera nastąpiła tak naprawdę w kwietniu 2017 roku. Wówczas w trakcie drugiej edycji kursu Inteligentny Inwestor zaprezentowałem swój portfel, a w kolejnych miesiącach zacząłem wysyłać pierwsze maile o moich ruchach na giełdzie.

Z początku notowaliśmy jedynie informacje dotyczące dat oraz cen kupna/sprzedaży poszczególnych aktywów. Na podstawie tych statystyk jestem w stanie określić odsetek transakcji zyskownych i stratnych.

Jeśli chodzi o transakcje zamknięte to 78% z nich przyniosło mi zysk, natomiast 22% stratę. Z kolei biorąc pod uwagę wszystkie transakcje (zarówno zamknięte, jak i otwarte) to 77% przyniosło zysk, a 23% stratę.

Wraz z rozwojem zespołu Independent Trader, począwszy od sierpnia 2019 roku, zaczęliśmy prowadzić precyzyjne obliczenia dotyczące portfela. Od tamtego momentu aż do czerwca 2021 roku mój portfel wypracował zysk rzędu 107,2% w ujęciu złotówkowym. Dla porównania amerykański indeks S&P 500 zyskał 45,1%, a polski WIG jedynie 20,1%.

Jak widać, różnica jest znacząca. Warto jednak pamiętać, że sam wynik to nie wszystko. Ważna jest również zmienność jaka nam towarzyszy. Wyjaśnię na przykładzie: załóżmy, że zainwestujemy wszystkie środki w jedną spółkę, która w rok wypracuje 100% zysku. Brzmi to oczywiście świetnie, ale co jeśli w międzyczasie ta spółka zaliczy spadek o 40%? Większość inwestorów nie wytrzyma takiej huśtawki nastrojów i sprzeda akcje, zazwyczaj w najgorszym momencie.

Dążę do tego, że dobre wyniki powinny być osiągane przy możliwie jak najniższej zmienności. W trakcie tych niespełna 2 lat (od sierpnia 2019) momentem największej paniki był oczywiście luty i marzec 2020 roku. Podczas globalnego lockdownu mój portfel stracił nieco ponad 20%. Dla porównania, indeks S&P500 spadł o niemal 34%, a polski WIG - o ponad 40%!

Innymi słowy, gdybyście w lutym 2020 roku wpakowali w polskie akcje 100 tyś. złotych, to miesiąc później na Waszym koncie pozostałoby mniej niż 60 tys. złotych.

W czerwcu 2020 roku Kopiowanie Ruchów Tradera zostało rozszerzone. Największą zmianą było wprowadzenie opisanego wyżej portfela defensywnego. Dokładnie 24 czerwca odbył się webinar organizacyjny na którym odpowiedziałem na wszystkie pytania związane z Kopiowaniem Ruchów Tradera (w lipcu 2021 roku zorganizuję podobny webinar).

Od tamtej pory w ciągu roku portfel standardowy wypracował 103,2% w ujęciu złotówkowym! Dla porównania, w tym samym czasie indeks S&P500 przyniósł zysk rzędu 32%, a WIG dał zarobić 29%.

Jak większość z Was doskonale wie, mój portfel standardowy zawiera kryptowaluty. Ktoś mógłby zatem pomyśleć, że wynik przekraczający 100% wynika z zainwestowania większości portfela w kryptowaluty. W żadnym wypadku! Za każdym razem kiedy krypto zaczynały stanowić niebezpiecznie dużą część portfela, wyprzedawałem je w taki sposób, aby ich udział spadł w okolice 10%. Takie podejście bardzo mi się opłaciło. Kiedy wybrane przeze mnie kryptowaluty zaczęły w końcu mocno spadać, nie wpłynęło to znacząco na wynik portfela.

Posłużę się tutaj konkretnym przykładem. W okolicach 11 maja kryptowaluty zaczęły mocno spadać. Ich udział w portfelu był jednak na tyle mały, że pomiędzy 11 maja a 7 czerwca, mój portfel w ujęciu złotówkowym stracił 5,4%. Dodam, że w tym samym czasie przykładowe Ethereum potaniało 34,4%, a w najgorszym momencie spadki sięgały 50%!

Podsumowując, rewelacyjny wynik w ostatnim roku nie był wyłącznie zasługą hossy na rynku kryptowalut. Świetnie spisywały się także surowce i akcje z rynków wschodzących, nieźle poradziły sobie metale szlachetne.

W tym miejscu warto poświęcić kilka słów portfelowi defensywnemu, który od czasu debiutu (niecały rok) wypracował aż 19,6%. To naprawdę dobry rezultat jak na portfel, który ma po prostu chronić przed inflacją. Ani przez moment nie było w nim kryptowalut, natomiast duży udział stanowiły stabilne, dywidendowe aktywa.

W tym miejscu muszę podkreślić jeszcze jedną kwestię: wynik za ostatni rok (103% dla portfela standardowego i niemal 20% dla defensywnego) to znakomity rezultat. Powtórzenie takiego osiągnięcia w kolejnym roku byłoby niesamowitym wyczynem.

Wspominam o tym, aby nikt nie myślał, że sam zakup Kopiowania Ruchów Tradera pozwoli mu podwoić majątek w ciągu roku. W długim okresie zwrot rzędu kilkunastu procent jest świetnym osiągnięciem. Zdarzają się lata kiedy nie zarabia się nic, jak i takie kiedy można podwoić kapitał w ciągu roku.

Gdyby ktoś zagwarantował mi zysk rzędu 20% w kolejnym roku, od razu skorzystałbym z takiej oferty.

Chcesz uzyskać wgląd do aktualnego Portfela Tradera?