Wyniki Portfela Tradera
Inauguracja Kopiowania Ruchów Tradera nastąpiła tak naprawdę w kwietniu 2017 roku. Wówczas w trakcie drugiej edycji kursu Inteligentny Inwestor zaprezentowałem swój portfel, a w kolejnych miesiącach zacząłem wysyłać pierwsze maile o moich ruchach na giełdzie.
Z początku notowaliśmy jedynie informacje dotyczące dat oraz cen kupna/sprzedaży poszczególnych aktywów. Na podstawie tych statystyk byłem w stanie określić odsetek transakcji zyskownych i stratnych.
Wraz z rozwojem zespołu Independent Trader, w drugiej połowie 2019 roku zaczęliśmy prowadzić precyzyjne obliczenia dotyczące portfela. Na podstawie tych danych jesteśmy w stanie podać konkretne wyniki i sprawdzić, jak wyglądają one na tle wybranych aktywów. Poniżej możecie zobaczyć wyniki Portfel Standardowego za okres od początku 2020 roku do końca 2022 roku. Zostały one porównane z akcjami, indeksem surowców, ropą naftową, złotem oraz Bitcoinem. Zarówno na tym wykresie, jak i na kolejnych, wyniki są przedstawiane w ujęciu złotówkowym.
Był to naprawdę mocny okres w wykonaniu Bitcoina, który zyskał 166%. Mój portfel wypracował w tym czasie 114%, co uznaję za świetny wynik. Na ostatniej pozycji uplasowały się największe polskie spółki, co utwierdza mnie w przekonaniu, że należy inwestować globalnie.
Warto pamiętać, że sam wynik to nie wszystko. Ważna jest również zmienność jaka nam towarzyszy. Wyjaśnię na przykładzie: załóżmy, że zainwestujemy wszystkie środki w jedno aktywo, które w rok wypracuje 100% zysku. Brzmi to oczywiście świetnie, ale co, jeśli w międzyczasie to aktywo zaliczy spadek o 40%? Większość inwestorów nie wytrzyma takiej huśtawki nastrojów i sprzeda akcje, zazwyczaj w najgorszym momencie.
Dążę do tego, że dobre wyniki powinny być osiągane przy możliwie jak najniższej zmienności. Dlatego też poprosiłem mój zespół o sprawdzenie jakie były maksymalne obsunięcia dla wymienionych wyżej aktywów. W przypadku większości z nich były to spadki do jakich doszło w trakcie globalnego lockdownu (wiosna 2020 roku).
Jak widać, największą stabilnością wykazało się złoto, które w ujęciu złotówkowym potaniało maksymalnie o 14%. Mój portfel spisał się niewiele gorzej i na moment obsunął się o 17%. Diametralnie inaczej wyglądało to chociażby w przypadku popularnych spółek technologicznych, które w pewnym momencie traciły niemal 30%. Skrajne przypadki to Bitcoin oraz ropa naftowa (odpowiednio spadki o 74% oraz 86%, a w przypadku tego ostatniego aktywa wielu spekulantów straciło cały majątek).
A zatem gdyby ktoś z Was zainwestował 100 tys. Złotych w Bitcoina podczas manii w 2021 roku, to po kilkunastu miesiącach mógłby mieć w portfelu zaledwie 26 tys. złotych. Nie ma co się oszukiwać – większość inwestorów w takiej sytuacji nie wytrzymałaby presji i sprzedała wszystko blisko dołka. Właśnie dlatego należy stosować dywersyfikację.
W czerwcu 2020 roku Kopiowanie Ruchów Tradera zostało rozszerzone. Największą zmianą było wprowadzenie opisanego wyżej Portfela Defensywnego. Dokładnie 24 czerwca odbył się webinar organizacyjny na którym odpowiedziałem na wszystkie pytania związane z Kopiowaniem Ruchów Tradera.
Jeśli chodzi o ostatni rok w wykonaniu moich portfeli to uważam, że wypadły one bardzo dobrze na tle innych aktywów. Mieliśmy do czynienia z trudnym otoczeniem (podwyżki stóp procentowych i wycofywanie płynności przez banki centralne). Zdecydowana większość aktywów zaliczyła spadki. W przypadku Portfela Standardowego ostatecznie zakończyło się na stracie 5,5%.
Był to 3. rok z rzędu, kiedy Portfel Standardowy okazał się lepszy od głównego indeksu akcji w USA.
Z kolei Portfel Defensywny spełnił swoje zadanie i zakończył rok na zero.
Ta statystyka najlepiej pokazuje różnice między portfelami Defensywnym a Standardowym. Kiedy na rynku trwa bessa, to Portfel Defensywny ma dać nam maksymalne bezpieczeństwo i ograniczyć spadki. Portfel Standardowy spisuje się wówczas gorzej. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, kiedy trwa hossa jak chociażby w 2021 roku. Wówczas Portfel Standardowy zyskał 68%, podczas gdy Portfel Defensywny przyniósł 14-procentowy zysk.
Podsumowując, jestem zadowolony z wyników uzyskiwanych przez oba główne portfele. Lata 20-te są bardzo specyficzne. Posiadanie akcji i obligacji nie wystarcza do osiągania zadowalających wyników. Konieczne jest stosowanie szeroko zakrojonej dywersyfikacji. To właśnie ona przyniosła mi zwrot rzędu 114% w ciągu 3 lat. Uważam, że w dłuższym terminie takie wyniki są nie do utrzymania, ale będę robił wszystko, aby wypracować możliwie jak najlepszą stopę zwrotu przy niskiej zmienności. Dokładnie tak, jak robiłem to do tej pory.
Trader21