Wyniki Portfela Tradera

Historyczne wyniki Portfela Tradera.

Inauguracja Portfela Tradera nastąpiła tak naprawdę w kwietniu 2017 roku. Wówczas w trakcie drugiej edycji kursu Inteligentny Inwestor zaprezentowałem swój portfel, a w kolejnych miesiącach zacząłem wysyłać pierwsze maile o moich ruchach na giełdzie.

Z początku notowaliśmy jedynie informacje dotyczące dat oraz cen kupna/sprzedaży poszczególnych aktywów. Na podstawie tych statystyk byłem w stanie określić odsetek transakcji zyskownych i stratnych.

Wraz z rozwojem zespołu Independent Trader, w drugiej połowie 2019 roku zaczęliśmy prowadzić precyzyjne obliczenia dotyczące portfela. Na podstawie tych danych jesteśmy w stanie podać konkretne wyniki i sprawdzić, jak wyglądają one na tle wybranych aktywów. Poniżej możecie zobaczyć wyniki Portfel Standardowego za okres od początku 2020 roku do końca 2024 roku. Zostały one porównane z akcjami, indeksem surowców, ropą naftową, złotem oraz BTC. Zarówno na tym wykresie, jak i na kolejnym, wyniki są przedstawiane w przeliczeniu na PLN.

 

Stopa zwrotu za lata 2020-2024


Był to naprawdę mocny okres w wykonaniu BTC, który zyskał 1351%. Mój portfel wypracował w tym czasie 169%, co uznaję za świetny wynik. Na ostatniej pozycji uplasowały się spółki z krajów rozwijających się, co utwierdza mnie w przekonaniu, że należy inwestować globalnie.

Warto pamiętać, że sam wynik to nie wszystko. Ważna jest również zmienność jaka nam towarzyszy. Wyjaśnię na przykładzie: załóżmy, że zainwestujemy wszystkie środki w jedno aktywo, które w rok wypracuje 100% zysku. Brzmi to oczywiście świetnie, ale co, jeśli w międzyczasie to aktywo zaliczy spadek o 40%? Większość inwestorów nie wytrzyma takiej huśtawki nastrojów i sprzeda akcje, zazwyczaj w najgorszym momencie.

Dążę do tego, że dobre wyniki powinny być osiągane przy możliwie jak najniższej zmienności. Dlatego też poprosiłem mój zespół o sprawdzenie jakie były maksymalne obsunięcia dla wymienionych wyżej aktywów. W przypadku większości z nich były to spadki do jakich doszło w trakcie globalnego lockdownu (wiosna 2020 roku).

 

Maksymalne obsunięcie w latach 2020-2024

Jak widać, mój portfel wykazał się stabilnością zbliżoną do złota. W przeliczeniu na PLN, zanotował on maksymalny spadek wartości rzędu 17%, zaś królewski metal potaniał o 19%. Diametralnie inaczej wyglądało to chociażby w przypadku popularnych spółek technologicznych, które w pewnym momencie traciły ponad 30%. Skrajne przypadki to BTC oraz ropa naftowa (odpowiednio spadki o 74% oraz 86%, a w przypadku tego ostatniego aktywa wielu spekulantów straciło cały majątek).

A zatem gdyby ktoś z Was zainwestował 100 tys. złotych w BTC podczas manii w 2021 roku, to po kilkunastu miesiącach mógłby mieć w portfelu zaledwie 26 tys. złotych. Nie ma co się oszukiwać – większość inwestorów w takiej sytuacji nie wytrzymałaby presji i sprzedała wszystko blisko dołka. Właśnie dlatego należy stosować dywersyfikację.


Trader21

Chcesz uzyskać wgląd do aktualnego Portfela Tradera?